«Національна платформа» провела роботу групу зі страхової медицини

За ініціативою партії «Національна платформа» пройшла робоча група зі страхової медицини. Учасники онлайн-зустрічі згадали про нормативно-правові акти, які необхідно ухвалити, щоби спростити впровадження медичного страхування в Україні, та поділилися думками, чи повинна страхова медицина бути обов’язковою і як налагодити співпрацю приватних страхових компаній з державними медичними закладами.

Учасники дискусії обговорили такі важливі для українців питання, як організувати страхову медицину в умовах, коли більшість громадян не оформлені офіційно на роботі і, відповідно, не платять податки, та як з подорожчанням медичних послуг не позбавити медичної допомоги найменш соціально захищених людей.

У робочій групі взяли участь:

Катерина Одарченко – голова партії «Національна платформа»;

Іван Сорока – президент Медичного клубу, генеральний секретар Світової федерації українських товариств, секретар Київської лікарської ради, член Координаційної ради української експертної спільноти;

Павло Царук – голова правління страхової групи TAS;

Тетяна Юрочко – лікар, кандидат наук з державного управління, завідувач кафедри Школи охорони здоров’я у НУ «Києво-Могилянська академія»;

Кароліна Інгінова – спеціаліст у сфері охорони здоровя, аспірант Національної академії державного управління;

Юрій Сенюк – голова правління Асоціації ділового співробітництва «Київ-Пекін», академік Української академії наук;

Тетяна Бутківська – голова правління СК «РАРИТЕТ», голова комітету з питань медичного страхування ЛСОУ;

Зустріч фахівців зі страхової медицини розпочалася з виступу президента Медичного клубу Івана Сороки, який наголосив, що медичне страхування – лише невеличка частина загальної системи охорони здоровя, яка в Україні не сформована інституційно. «Потрібно починати з підготовки стратегії побудови національної системи охорони здоровя, а вже потім говорити про місце і роль медичного страхування», – заявив він.

За словами Сороки, наразі в Україні вже впроваджені елементи державного страхування, які реалізовує НСЗУ, та доволі ефективно працюють приватні страхові компанії, які спроможні надавати послуги медичного страхування.

На його думку, основними платниками медичного страхування мають стати роботодавці, оскільки їх можна контролювати.

Сорока вважає, що для впровадження медичного страхування можна використати досвід страхових обєднань, а також було б правильно, якби Фонд соціального страхування взяв на себе більшу відповідальність за здоровя українців і став важливою складовою медичного страхування.

Голова правління страхової групи TAS Павло Царук розповів про законодавчі перепони, які стоять на шляху до розвитку медичного страхування.

«Внески з державного медичного страхування не включені до валових затрат, вони класифікуються як додаткове благо і, відповідно, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб та ЄСВ. Тому перша проблема – це проблема оподаткування страхових платежів і визначення, з якої групи витрат можуть списуватись страхові платежі за договорами про страхування. Надання податкових преференцій збільшило б обсяги ринку в кілька разів – йдеться про віднесення таких витрат на валові витрати і про відсутність відрахувань у співробітників на отримане благо», – пояснив він.

Царук відзначив, що на сьогоднішній день в Україні медичні страхові пакети продають в основному підприємствам, а, натомість, страхувати фізичних осіб ніхто не поспішає. Щоб виправити ситуацію зі страхуванням здоров’я фізичних осіб, Царук пропонує відкрити доступ страховим компаніям до медичних карток пацієнтів та чітко розділити, які послуги можуть оплачувати страховики, а які – Національна служба здоров’я України.

Крім того, Царук пропонує дозволити державним медичним закладам співпрацювати зі страховими компаніями, а не лише з НСЗУ.

У ході зустрічі також виступила досвідчений лікар Тетяна Юрочко. Медичне страхування вона назвала інструментом збирання коштів, за допомогою яких будуть надаватися додаткові медичні послуги для пацієнтів, які не покриваються гарантованим пакетом від НСЗУ.

«Відсоток послуг, який покривається за рахунок НСЗУ, далеко не ідеальний. Якщо частина послуг буде покриватися за рахунок добровільного страхування з кишень домогосподарств, то це буде абсолютно легальний шлях надання якіснішої медичної допомоги. Хто скільки повинен платити – питання дискусії. Я вважаю, що кожен із нас має вкластися, тому що патерналістський підхід нівелює цінність здоров’я громадян», – наголосила вона.

При цьому Юрочко переконана, що витрати на медичне страхування соціально незахищених верств населення має покривати держава, але лише після ретельного аудиту груп осіб, для яких будуть передбачені пільги.

Юрочко не вважає за доцільне створювати нові амбулаторії у віддалених населених пунктах. Замість будівництва нових медзакладів вона пропонує зосередитися на вирішенні логістичних проблем.

Спеціаліст у сфері охорони здоровя Кароліна Інгінова звернула увагу на проблему з дублюванням податків, які сплачують користувачі медичних послуг. Інгінова зазначила, що в Україні, нажаль, не працює ефективно механізм повернення стягнених податків при оплаті медичних послуг, які людина вже сплатила як платник податків.

Інгінова пропонує розвивати телемедицину, що покращить доступ громадян до медичних послуг, частину з яких можна надавати дистанційно.

Академік Української академії наук Юрій Сенюк переконаний, що в Україні варто розділити підготовку медиків та спеціалістів з питань охорони здоров’я. Сенюк вважає, що фахівці з питань охорони здоров’я повинні зосереджуватись не на наданні медичних послуг, а вирішувати більш глобальні проблеми збереження і покращення здоров’я громадян.

Голова правління СК «РАРИТЕТ» Тетяна Бутківська навела цифри, що з усіх витрат на охорону здоровя частка витрат на добровільне медичне страхування складає лише 1%. Для вирішення проблеми дефіциту коштів у сфері охорони здоровя Бутківська пропонує ухвалити законопроект про медичне страхування, який чітко визначить правила гри кожного із субєктів, які беруть участь у системі фінансування охорони здоровя.

Завершалася робоча група пропозиціями учасників зустрітися повторно для напрацювання нормативно-правових актів, які зможуть усунути перешкоди для спрощення впровадження медичного страхування в Україні.

Нагадаємо, партія «Національна платформа» підтримує розвиток страхової медицини, що дозволить надійніше забезпечувати фінансування і надасть гарантії для кожного пацієнта. «Національна платформа» пропонує, щоби для працездатних громадян страхова медицина здійснювалася через обов’язкові соціальні внески, а для пенсіонерів, дітей, важкохворих і людей з інвалідністю – фінансувалася державою. Так ми диверсифікуємо всю систему медичного страхування і дамо шанс нашій нації бути здоровою.

Поділитися