Партія «Національна платформа» провела круглий стіл про українську національну ідею

У конференц-залі Музею Становлення української нації (м. Київ, вул. Лаврська, 27) в рамках постійно діючої робочої групи партії «Національна платформа» відбувся круглий стіл «Національна ідея і сталий розвиток України» за участю провідних науковців, лідерів думок та громадських активістів.

  

Своє бачення національної ідеї висловили понад два десятки відомих українських діячів та свідомих громадян, серед яких: голова партії «Національна платформа» Катерина Одарченко, доктор історичних наук, професор Інституту історії України Національної академії наук України Станіслав Кульчицький, парламентарій 6-го скликання Верховної Ради, громадський і культурний діяч Олесь Доній, академік Національної академії наук, голова правління Асоціації ділового співробітництва «Київ-Пекін» Юрій Сенюк, культурна дипломатка й медіа-експертка Анна Варава, ректор Університету медицини та екології Михайло Салюта, голова громадської спілки

«Об‘єднання народного контролю України» Володимир Яворський, політичний аналітик і публіцист Вадим Трюхан та багато інших.

Відкриваючи дискусію, лідер «Національної платформи» Катерина Одарченко запропонувала учасникам круглого столу поглянути з позицій державотворчої практики, як національна ідея втілювалася у ключових векторах державної політики в різні періоди української історії. Вона наголосила, що політична партія «Національна платформа» виступає за формування цілісної української національної ідеї та культури здорового патріотизму в суспільстві.

«Ми з однодумцями бачимо нашу країну як National state – Національну державу, в якій представники різних народів як громадяни України спільно творять своє майбутнє, шанують і розвивають українську мову, історію та культуру. Мультикультурний симбіоз, заснований на повазі до української державності, покликаний  сформувати в Україні «суспільство добробуту», створити країну, комфортну для кожного свого громадянина. Метою ж розвитку національної ідеї та країни в цілому має бути гідний рівень життя кожного громадянина, і саме на цей критерій орієнтується наша політична сила при формуванні своєї політичної позиції», – сказала Катерина Одарченко.

Історик, громадський і культурний діяч Олесь Доній, автор монографії «Трансформація української національної ідеї», у своєму виступі під час дискусії  обгрунтував, що українська нація за свій тисячолітній історичний шлях довела спроможність об’єднуватися заради державотворчих процесів. Та, попри звитяги минулого, в нас і сьогодні є серйозні проблеми з розумінням, у чому саме полягає національна ідея України. Тому кожен небайдужий українець має осмислювати і самостійно формулювати визначення національної ідеї та плекати українську ідентичність у своїй суспільній життєдіяльності.

 

Так, сам Олесь Доній, після тривалих власних історичних досліджень та громадських обговорень, сформулював власне авторське визначення національної ідеї як «комплексу думок, уявлень і принципів, які засновані на спільних міфах минувшини та спільних мріяннях щодо майбуття, озвучених мислителями етносу, які впроваджуються в життя елітами та контрелітами цього етносу і впливають на вектор розвитку етносу».

Аналізуючи етапи і періоди розвитку державності України, учасники робочої групи активно дискутували щодо ключових смислів, які формують унікальність саме української національної ідеї в сучасному глобалізованому світі, а також розмірковували, яких метаморфоз має набувати національна ідея із плином часу. Адже без відповідей на ці ключові, хоч і контраверсійні, питання неможливо уявити розбудову дійсно сильної і конкурентоздатної держави в контексті ХХІ століття.


Нинішня ситуація в Україні є нестабільною з великою кількістю кризових процесів. Зважаючи на це, більшість політиків сьогодні  схильні маніпулятивно та демагогічно підходити до обговорення  національної ідеї, уникаючи чутливих питань.

 

Проте лише глибокий аналіз сутності, принципів національної ідеї і її  державотворчих засад, допоможе нам зробити Україну успішною країною. Саме тому «Національна платформа» на постійній основі в рамках своєї робочої групи збирає для грунтовної дискусії експертів, науковців, громадсько-політичних активістів та свідомих громадян, які готові докласти зусиль до розвитку та розбудови своєї держави.

 

Прес-центр політичної партії «Національна платформа»

Поділитися