Ізраїльський досвід фінансування політичних партій

Ізраїльський досвід фінансування політичних партій

Під час робочого візиту делегації “Національної платформа” до Ізраїлю ініціатор створення політичної партії “Національна платформа” Катерина Одарченко провела низку зустрічей з депутатам Кнесету від партії “Наш дім Ізраїль”. Під час зустрічі з  Марком Єфремовим темою для обговорення стала методика розвитку політичної системи в Ізраїлі та фінансування політичних партій. 

Як на загальнодержавному, так і на місцевому рівнях, політична партія, від якої до Кнесету чи місцевих муніципалітетів обраний депутат, отримує від держави відповідне фінансування. Сума становить від 65 тис шекелів (орієнтовно 16 тис доларів США). Це дає змогу прозоро фінасувати виборчу кампанію, завдяки цьому політичні партії не перебувають під впливом економічних агентів або промислово-економічних груп впливу. 

Політичні лідери можуть отримати кредитне фінансування на представлення списку кандидатів до Кнесету та місцевого муніципалітету. Але якщо ці кандидати не отримують довіри виборців, кредитні кошти необхідно повернути. Завдяки такій системі держава повністю контролює прозорість проведення виборів і фінансування політичних партій. Безкоштовне надання політичним силам реклами або інших ресурсів вважається неприпустимим. 

За словами Марка Єфремова, партія “Наш дім Ізраїль” розпочинає своє партійне будівництво на місцевому рівні - з муніципальних проектів, які безпосередньо пов’язані з практичними питаннями розвитку міської інфраструктури, комунікацій ,транспорту. Завдяки лобіюванню інтересів мешканців конкретного муніципалітету, політична сила засвідчує виборцям свою налаштованість на реальну ефективну роботу щодо створення нових робочих місць, розвитку муніципальної інфраструктури, субсидіювання місцевих програм. 

Ця діяльність відбувається прозоро і цілком під контролем громадськості, завдяки цьому політична партія здобуває авторитет і розширює свою електоральну базу. Здібні й талановиті політики з муніципального рівня, які мають підтримку виборців, за списком партії висуваються кандидатами в депутати на загальнонаціональному рівні та стають депутатами на законодавчому рівні. Здібні представники політичної партії можуть претендувати в Ізраїлі на міністерські посади за партійною квотою під час формування коаліційного складу уряду. 

За результатами зустрічей лідера політичної партії “Національна платформа” з депутатами ізраїльського Кнесету будуть налаштовані зовнішні комунікації політичної сили щодо залучення ресурсів для партійного будівництва і проведення виборчих кампаній, зокрема під час найближчих місцевих виборів.